مراکز مذهبی - گردشگری مهمانسرای خانه کارگر اصفهان

 • میدان نقش جهان

  مذهبی تاریخی فرهنگی جاذبه گردشگری 

   کل شهر اصفهان یک طرف ،میدان نقش جهان آن یک طرف دیگر. میدانی که جهانی شده و می توان گفت هم نام عنوانش یک میدان جهانی است. این مجموعه تاریخی که ترکیبی از بناهای تاریخی است قدمت طولانی دارند. این میدان و حواشی آن که شامل مسجد شاه، مسجد شیخ لطف الله ، عمارت عالی قاپو، بازار قیصریه، و بازارهای قدیمی زیبا و متعدد می شود در زمان صفویه ساخته شده است.

 • سی وسه پل

  تاریخی فرهنگی جاذبه گردشگری 

  یکی ازاولین شاهکار های معماری اصفهان در دوران صفویه روی رودخانه زاینده رود، همان سی وسه پل به زبان عام یا پل" الله وردیخان" است. این پل در گذشته «پل جلفا» نامیده می شد (چون از این طریق به جلفا که تازه احداث شده بود، می رسید). به این دلیل به «الله وردیخان» معروفه چون سردار مشهور شاه عباس اول، مامور ساختن این پل بود. سی وسه پل معماری خاصی دارد که هر بیننده ای را به خودش مجذوب میکنه. در کتاب های تاریخی نوشته شده که اوایل، سی وسه پل ، چهل دهانه داشته که به مرور زمان و خرابی هایی که به وجود آمد، تبدیل به ۳۳ دهانه شده.به دلیل عبور زاینده از زیر این پل در گذشته، قسمت های پایینی پل بسار خنک بوده و هست.

 • آبشار آب ملخ

  جاذبه گردشگری 

  این آبشار که به آبشار «تخت سلیمان» نیز معروف است، از فراز کوهستان به طرف رودخانه ماربر سرازیر می شه و یکی از زیباترین و در عین حال خطرناکترین آبشارهای ایرانه. دره بکر رودخانه ماربر هم در نزدیکی روستای آب ملخه. آبشار در ۱۶۰ کیلومتری جنوب غربی اصفهان قرار گرفته و از ذوب شدن برف های کوه دنا، چشمه های این منطقه رو پرآب میکنه و آبشارهای زیبایی هم به وجود میاره. و اما افسانه ای که سر زبونه در مورده این آبشار، اینه که صدها سال پیش ریزش عظیمی در کوه رخ می ده و عبور آب رو مسدود می کنه، و بعد جریان آب تونسته در همون جای قبلی خود راهی تونل مانند به طول تقریبی هشتاد متر باز کنه و به جریان خودش ادامه بده . اما زیبایی خاص این پدیده به خاطر وجود چشمه یا سرابی با آبدهی فراوانه که از دیواره های شمالی بالای سقف تونل خارج شده و به شکل آبشاری آبپاش مانند، هر دو دهانه تونل رو پوشانده . آبشار ملخ با ترکیبات ویژه ای که داره نقش یک سمپاشی طبیعی رو برای مزارع و زمین های کشاورزی بازی می کن و می تونه تمام ملخ های مهاجم رو درجا نابود کنه! دلیل انتخاب هردو اسم این آبشار جالبه. به این دلیل به آب ملخ معروفه چون ترکیباتی که در آب هست، باعث از بین رفتن ملخ ها میشه. روستایی های ساکن اون منطقه خاطره ای تعریف میکنن که تو اون عنوان میشه بعد از حمله ملخ ها به مزارع گندمشون، با آب این آبشار، ملخ ها رو نابود کردن. در کتاب "مرآت البلدان"اومده که از مردم نقل شده، هرکسی که از این چشمه آبی برای دفع ملخ برمیداره تا زمانی که به مکان مورد نظر می رسه نباید ظرف آب رو زمین بذاره و هرجا که بین راه اتراق کرد، باید ظرف رو برروی سه پایه یا درخت قرار بده و وقتی که آب رو به زمین مورد نظر بپاشه، پرندگان سیاه زیادی به نام سار پدیدار میشن و ملخ هارو نابود می کنن. که البته در آخر عنوان می کنه این کار به نظر عاقلانه نمیاد. دلیل نام تخت سلیمان هم اینه که مردم روستا معتقدند که سنگ بزرگی که مثل پل برروی آبشار قرار گرفته، استراحتگاه حضرت سلیمان بوده. بهترین فصل برای بازدید از این آبشار فصل بهار و تابستونه. در اون فصل هم می تونین از هوا و منظره لذت ببرین، هم در طول سه ساعت اقامت، طلوع و غروب خورشید رو ببینین. می دونم عجیبه اما موقعیت دیوارهای شمالی بالای آبشار طوریه که اجازه نمیده آفتاب بیشتر از سه ساعت به اون قسمت بتابه، برای همین اون روستا، به روستای نیمروز هم معروفه.

 • کویر ورزنه (کویر خارا)

  جاذبه گردشگری 

  انواع اشکال تپه های شنی شکل گرفته از فرسایش باد، یکی از زیباترین تابلوهای طبیعت رو در کویر ورزنه شکل داده. تجربه سکوت کویر، استراحت دیدگان در طبیعتی فارغ از دستکاری ها و خراش های بشر و هیجان دیدن زیباترین آسمان شب سوغاتی سفر شما به ورزنه خواهد بود، کویر ورزنه از اصفهان ۱۰۰ کیلومتر فاصله داره و وسعت تپه های شنیش حدود ۱۷ هزار هکتاره.

 • پارک ملی کلاه قاضی

  جاذبه گردشگری 

  پارک ملی کلاه قاضی جنوب اصفهان و تقریبا در ۳۶ کیلومتری این شهر قرار داره و جاده اصفهان به شیراز از سمت شمال و غرب این پارک می گذره. این منطقه از سمت شرق تحت تأثیر کویر و از غرب تحت تأثیر رشته کوه های زاگرسه. ارتفاعات و دشت های اطراف یکی از بهترین زیستگاه های وحوش این ناحیه از ایرانه. وجود اکوسیستم خوب و زیستگاه قابل توجه باعث شده سازمان حفاظت محیط زیست این منطقه را به نام پارک ملی کلاه قاضی قرق اعلام کنه. کل، بز کوهی نر، آهو یا غزال ایرانی، پلنگ، خرگوش وحشی، گرگ، کفتار، شغال، تشی، روباه، کاراکال، گربه شنی از گونه های این منطقه اس. از زمان شاه عباس صفوی و بعد از آن به خصوص در دوره قاجاریه این کوه ها از شکارگاه های مخصوص این شاهان محسوب می شده.

time:0.20145201683044 memory usage:4 mb