اطلاعیه ها

توافقنامه بهینه‌سازی پالایشگاه تبریز بین ایران و کره‌جنوبی امضا شد/ نفت کوره پالایشگاه به فرآورده‌هایی با استاندارد یورو 5 تبدیل می‌شود

1396-05-14

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، توافقنامه همکاری میان شرکت پالایشگاه تبریزی و کنسرسیومی متشکل از شرکت‌های مهندسی وساختمان اس کی، (SKEC) از کره جنوبی و طراحی ساختمان نفت (ODCC) از ایران امروز شنبه 14 مرداد ماه در هتل اسپیناس پلاس تهران امضا شد.

این توافقنامه در حضور مقامات عالی رتبه دولتی و پارلمانی دو کشور با هدف تبدیل نفت کوره به فرآورده‌های با ارزش بالاتر مطابق استاندارد یورو5 به امضا رسید.

اجرای این پروژه 1.6 میلیارد یورویی از طریق طراحی و مهندسی، خرید، تامین کالا و تجهیزات ساختمان و نصب از طریق کنسرسیوم ایرانی – کره‌ای و تامین فاینانس از منابع مالی بانک‌های کره جنوبی خواهد بود.

با امضای این قرارداد 48 ماهه نفت کوره از 20 درصد ظرفیت فعلی پالایشگاه به کمتر از 2 درصد کاهش خواهد یافت و ارتقای کیفی فرآورده‌های پالایشگاه تبریز از جمله بنزین، گازوئیل، تاسیسات گوگرد زدایی و دیگر تاسیسات این پالایشگاه وارد فاز اجرایی و عملیاتی می‌شود.

پیش از این با توافق میان کارفرما و پیمانکار قراردادی به منظور عملیات امکان‌سنجی فنی- اقتصادی با هدف کاهش تولید نفت کوره و ارتقای کیفی فرآورده‌ها با شرکت SKEC کره جنوبی به امضا رسیده بود.

پس از گذشت یک سال با تکمیل مطالعات امکان‌سنجی فنی – اقتصادی پروژه، توافقنامه این همکاری با اعلام آمادگی KOREAEXIM BANK در حمایت از پروژه به صورت HOA نهایی و امروز به امضای طرفین رسید.